Zamyslená v Moskve

Autor: Miroslava Moncmanová | 22.2.2020 o 10:02 | Karma článku: 3,06 | Prečítané:  491x

Súčasná umelecká scéna na Slovensku je neuveriteľne bohatá na svoje motívy, ale aj autentické umelecké cítenie. A keď sa prezentuje potom to „naše“ v zahraničí, vtedy počujeme: „to je krása...“. Takto to bolo aj v tomto prípade...

Andrea Pistl Andrášová je na slovenskej scéne veľmi populárnou autorkou a jej popularita sa opäť rozrástla aj v zahraničí, konkrétne v Rusku, kde bola 20. februára, otvorená jej výstava z názvom Zamyslená. Slovenský inštitút v Moskve zorganizoval výstavu plnú farieb a emócií, na ktorej si každý mohol nájsť vo vystavovaných obrazoch niečo svoje, pocit, náladu a odniesť si neopakovateľný umelecký zážitok.

Každé  dielo pútalo pozornosť svojou farebnosťou. Čo farba, to nová emócia, ktoré spoločne vytvárajú neuveriteľnú kombináciu pocitov človeka. Každý jeden obraz rozpráva svoju vlastnú históriu, pričom celkový dojem lyrickej tvorby je fascinujúci. Ľudské emócie, láska, dynamika,... toto všetko môžeme nájsť vo vystavených dielach, v dielach vďaka ktorým sa môžeme dostať do tajných zákutí duše umelkyne. Hrubé, akoby rýchle, a na prvý pohľad neusporiadané ťahy štetca vyvolávajú dojem, že čas sa na obraze zastavil, ale tu sa už- už postava pohne, niečo nám povie.

Autorka často pri svojich dielach vychádza z „toho najlepšieho“, čo ponúka umenie 20. storočie, a to predovšetkým expresionizmu a favoizmu. Okrem toho v mnohých jej dielach, predovšetkým pri zobrazení figúr vidíme aj náznaky kubistickej manieri, ktorá obrazom dodáva ešte viac tajomnosti a pútavosti. Doslova jej cítiť dávny odkaz H. Matissa a P. Picassa, v ktorom umelkyňa pokračuje.

Ústrednou témou jej obrazov je svet žien. Nádherné ženy skryté na dynamických maľbách umelkyne sa skrývajú za farebnou hmlou. Láska k dieťaťu ale aj to, aké je to povedať NIE!

Ale my sme Andrei Pistl Andrášovej povedali ÁNO. Krása, emócia vitaj a zostať ešte dlho v našom tak krásnom slovenskom umení. A je tam aj vďaka týmto farebným básňam našej umelkyne Pist Adrášovej.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Ak nie blackout, tak čo? Aké možnosti má Slovensko poraziť koronavírus

Opatrenia by mali platiť aspoň do Veľkej noci, zhodujú sa odborníci.

Pozrite si, pred ktorými nemocnicami pribudnú odberné stany

Pred každou nemocnicou zatiaľ nebudú.


Už ste čítali?