V ríši ruskej rozprávky, alebo, ako sme sa s medveďom objímali

Autor: Miroslava Moncmanová | 12.3.2020 o 7:08 | (upravené 12.3.2020 o 18:25) Karma článku: 4,24 | Prečítané:  504x

Ruské rozprávky- svet tajných bytostí, ktoré sa skrývajú v temnom lese, vo vodnom kráľovstve ale i hrdinovia, ktorí ochránia Rusko pred všetkým zlom. A aké je to prejsť sa po Ruskej rozprávke...

Téma ruskej rozprávky sa vo výtvarnom prejave ruských umelcov objavila s Viktorom Vasnecovom, ktorý maľoval monumentálne plátna, ktoré človeka doslova vábili nazrieť do ruskej rozprávky a stať sa jej súčasťou. Jeho diela sú dnes vystavené v Štátnej Tretiakovej galérii v Moskve. Avšak, galéria sa rozhodla ukázať návštevníkom ako sa téma ruskej rozprávky menila v priebehu dejín umenia.

V novej časti „Tretiakovky“ je do konca mája otvorená fantastická výstava- výstava Ruská rozprávka. 3 poschodia akoby z iného sveta, z toho rozprávkového. Výstava návštevníkom ponúka vzhliadnuť na monumentálne diela ruských majstrov, ale aj na úryvky z filmov, ktoré boli priamo inšpirované ruskými rozprávkami. Avšak, ak posúdiť úprimne, mediálna stránka prevažujú výtvarnú stránku tejto výstavy. Ak idete kvôli obrazom, idete zbytočne, ale...

Výstava samotnej výstavy je neuveriteľne fascinujúca. Výstavná sála je rozdelená na dva svety. Svet zemský a ten rozprávkový. Návštevník sa najprv ocitne v reálnej krajine, jej sýto zelené steny sú ideálnym kontrastom k dielam, ktoré sú tu vystavené, nakoľko zelená priamo kontrastuje s teplými jemnými farbami použitými na umeleckých dielach. Avšak, na jednej zo stien je umiestnené dielo oválneho tvaru, ktorého podklad úplne splýva s farbou stien.

A potom sa človek dostáva do rozprávky- z bieleho papieru je vytvorený iný svet- vodné cárstvo, kde si kraľuje digitálna podoba obrazu Ilji E. Repina Sadko. Nad hlavami sa vznáša zlatá rybka. Úžasné. A potom tajné hory, po ktorých môžete chodiť a objavovať poklady, ktoré sú v nich skryté. A verte, je tam aj slávny meč nepremožiteľných bohatierov.

A nakoniec rozprávkový les. Stromy opäť boli vytvorené z bieleho papiera, ale ich výška je okolo 5 m. A v každom strome je vyhĺbená bútľavina, kde sa ukrýva umelecké dielo. A v strede sály- obrovský plyšový medveď, ktorý, teraz sa podržte, je na HRANIE. Ha, konečne si strážkyne ušetria to svoje : „Nechytať exponáty!“, na nášho medveďa si kľudne aj vylezte. Okrem toho je táto časť doplnená aj ohraničenými obrazmi. Ohraničené obrazy predstavujú vcelku nový spôsob vystavovania, kedy sa návštevník pozerá cez určitý otvor, v ktorom vidí umelecké dielo. Človek pri ňom zapája viac zmyslov a jeho pohľad nie je rozptyľovaný inými podnetmi. Ale najoriginálnejšou časťou je inštalácia- Králi lesa. Zvieratá, skutočné, vypreparované zvieratká, sú usporiadané hierarchicky, podľa prísnych zákonov ruského lesa a samozrejme ruskej rozprávky. Na sebe majú oblečené kožuchy, áno, tie ľudské z ich vlastnej srsti. Filozofia? Láska? Rozprávka? Priekopníctvo? Všetko dohromady v jednej jedinej inštalácii.

Výstava Ruská rozprávka je vhodná pre celé rodiny, deti sa tu dosýta vyšantia, ich rodičia tiež. Okrem toho si galéria pre návštevníkov pripravila špeciálne mapy, na ktorých si môžu vybrať svoju vlastnú dobrodružnú cestu RUSKOU ROZPRÁVKOU.

Ruská rozprávka- expozícia (M.M.)
Ruská rozprávka- expozícia (M.M.)
Exponát, s ktorým ste mohli robiť, so sa vám zachcelo (M.M.)
(M.M.)
(M.M.)
(M.M.)
(M.M.)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Advokátov, o ktorých polícia nevedela, mal Kočner viac

Šabík ku kauze motákov vypovedal len nedávno.

Dobré ráno

Dobré ráno: Čo sa vám stane, keď sa kamarátite s Kočnerom

Bývalý generálny prokurátor čelí ešte aj disciplinárnemu konaniu.

Fico si na rehabilitáciu vybral kaštieľ s nejasným pozadím

Bývalý premiér po dlhom čase naznačil, kde v súčasnosti býva.


Už ste čítali?