reklama

Jednu "kerku" prosím, alebo, ako som sa prvý raz v galérii bála

„Keď budem veľká, dám si tetovačku. Takú malú, motýlika...“ Otec: „Tak si rovno na hruď vytetuj: PITE MRKVOVÚ ŠŤAVU!“  Výstava, z ktorej behá mráz po chrbte. Krása a umenie, alebo bolesť a znetvorenie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Kusy končatín, drastické fotografie, miniatúry mužských pohlavných orgánov, možno aj preto si táto výstavka zaslúžila prívlastok 16+. Úprimne, ja mám 18+ a aj tak to bolo príliš... povedzme, drastické. Tie zvuky, autentické videá, fotografie.... Puškinské múzeum v Moskve si na marec pripravilo naozaj niečo netradičné. Pohľad na históriu tetovania vo svete.

Skrášlenie tela bolo prirodzené už u našich starých predkoch. Prepichovanie tela, nasypanie do týchto dierok farebného prášku. Áno práve takto vznikli tie farebné obrázky, ktoré zdobia povrch tela skoro každého 6 obyvateľa našej Zeme. A pre zaujímavosť, tento spôsob sa dodnes využíva. V kmeňoch, pre ktoré je charakteristické tzv. tradičné umenie, ktoré je priamym odzrkadlením pravekého umenia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Výstava ponúka svoje poklady návštevníkom naozaj v tajomnej atmosfére. Čierne steny na ktoré s a premietajú staré čierno-biele fotografie potetovaných ľudí sú na niektorých miestach doplnené o exponáty, ktoré si môže človek vyskúšať. Napríklad masku, ktoré pretvorí jeho tvár na bojovníka afrických kmeňov, ktorých tváre zdobia stovky malých tetovaní.

Tajomnosť celej scény dodáva aj záhadný zvuk kladivka. Napätie sa stupňuje, lámete si hlavu a pritom stále počujete tento tajomný zvuk. Jeho pôvod sa dozviete až na konci expozície, kde je predstavené video, ako kmeňový „výtvarník“ vytvára drevenou sekerkou s ostrým hrotom dierky a následne do nich sype prach.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na výstave sú vystavené aj historické tetovacie prístroje, dokonca niekoľko vytvorených vo väzenských celách. Makroskopické fotografie potetovaných ľudí sa striedajú s pestrofarebnými maľbami súčasných umelcov, ktorí svojim umeleckým jazykom podávajú svoje chápanie tetovania.

Najharmonickejšie časťou je japonský kútik, kde sú náčrty japonských druhov tetovania. Harmonické farby, plávajúce línie. Teda aspoň tak vyzerajú ich náčrty na papieri J . Realita je iná, ale tak keď sa to človeku páči. A okrem toho, tie čínske majú aj obradnú funkciu, majú človeku priniesť šťastie a ochranu.

Jedinečnou časťou sú exponáty zobrazujúce netradične, nazveme to, úpravy tela. Z parížskeho múzea pravekých civilizácii priniesli sošku mužského penisu. A čo je na ňom nezvyčajné? Na celej soške tetovania, a nie hocijaké, ale v tvare jašterice. Praveké civilizácie si robili kópie svojich pohlavných orgánov a potom ich využívali, pravdepodobne, na rituálne účely.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ale najoriginálnejšou časťou výstavy sú z vosku realistické časti tela, na ktorých je reálnou tetovacou technikou vytvorené tetovanie. A ešte dve úžasné diela talianskeho umelca Fabia Viale, ktorý sa pohral so sochami antiky. Jeho spracovanie je vskutku jedinečné, veď posúďte sami.

Výstava je umelecky neuveriteľne hodnotná, aj keď vaše nervy si pri nej nie veľmi oddýchnu. Krása tela závisí od každého z nás. Neexistuje ideál. Ale častokrát je ideálom práve telo „umelecký premet“, podpísané rukou umelca. Áno, aj tetovanie môže byť krásnym umením. 

Miroslava Moncmanová

Miroslava Moncmanová

Bloger 
  • Počet článkov:  50
  •  | 
  • Páči sa:  62x

Historik umenia, umelecká kritička a milovník umenia v každom jeho prejave Zoznam autorových rubrík:  Vizuálne umenie História a psychológia filmu Kultúra a umenie NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu