TOTO je Babička, alebo, keď za knihu rozpráva obrázok

Autor: Miroslava Moncmanová | 11.9.2020 o 14:42 | (upravené 11.9.2020 o 17:09) Karma článku: 4,02 | Prečítané:  308x

Nasadiť rúško a hurá na jedinečnú výstavu ilustrácii Viery Kraicovej. Že ktorá to je? Tá, ktorej kresby Vás sprevádzali detstvom... (Teda, ak ste čítali Babičku.)

Keď som bola malá milovala som detské knižky, samozrejme, čítať som ešte nevedela, ale to mi nebránilo aspoň si popozerať obrázky. Teraz už viem, že obrázky v knižkách sa volajú ilustrácie a aj to, že ilustrácia je neodmysliteľnou súčasťou vizuálneho umenia. Ale nezabudli sme tak trochu na ilustráciu? Nekončí sa pre nás kniha tým, čo je v nej napísané?

TOTO je galéria... Táto galéria sa rozhodla, že slovenskej verejnosti priblíži svet ilustrácie. Naši zabudnutí ilustrátori, naši súčasní ilustrátori... s ich tvorbou sa okrem knižiek môže oboznámiť aj v priestoroch tejto netradično-tradičnej galérie.

Je to zaujímavý pocit vidieť ilustráciu mimo knihy ku ktorej patrí. Vtedy začínate chápať, že je to samostatné umelecké dielo, ktoré žije samostatným životom, ale jeho gény vznikli práve v knižnej predlohe. Lebo vlastne ilustrácia je akási vizualizácia napísaných slov v hlave autora. Autor sa inšpiruje, vychádza z príbehu, básne alebo rozprávky. Práve slová sú v základe tohto krásneho umenia.

TOTO je galéria... tentokrát pre svojich návštevníkov pripravila výstavu skvelej slovenskej umelkyne Viery Kaicovej. Práve 10.09. 2020 sa dvere galérie otvoria pre návštevníkov, ktorí si budú môcť vychutnať nádherné, hravé, jemné ilustrácie, ktoré poznáme mnohí z detstva.

Ako to, že z detstva? Ak ste čítali román Babička, tak ilustrácie Viery Kraicovej vás knižkou aj sprevádzali.

Práve roky 40-te,  ťažké pre celý svet, ktorému priniesli druhú svetovú vojnu, boli rokmi, ktoré Kraicová strávila v škole. Študovala u známeho profesora Jána Mudrocha. Neskôr absolvovala aj štúdium v Prahe, ale nakoniec sa vrátila na Slovensko. Tieto roky boli podstatnými vo formovaní slovenského umenia. Aj táto umelkyňa sa stala súčasťou mnohých umeleckých hnutí ako bola Skupina 29. augusta, avšak postupne si vybudovala svoj vlastný spôsob výtvarného prevedenia.

Nie je to ani čistá abstrakcia, ani čistá figurálna tvorba. Je to videnie podľa Viery Kraicovej. Jednoduché línie, farebnosť a gestickosť, toto všetko môžeme nájsť v jej ilustráciách.

Táto neveľká výstava vás očarí. Ilustrácia je sama o sebe veľmi očarujúca, ale samotné usporiadanie vystavovaných ilustrácií, taktiež ich kontrast s podkladovou farbou a predovšetkým jedinečný umelecký podpis Viery Kraicovej. Neváhajte, nasadiť rúška a hurá do TOTO je galéria.Výstava potrvá do 26. novembra.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Opäť máme rekordné číslo, desiatky ľudí sa nakazili v domove dôchodcov

Minister Krajčí je opäť v karanténe, Skalica bude červená.

Komentár Petra Schutza

Expirácia kreditu

Realizácia programu a reforiem pardonuje trpezlivosť a zmierenie s osudom len určitý čas.

Nvotová: Pre pandémiu som predala auto, dom, teraz predávam klavír

Rozhovory ZKH s hudobníčkou Dorotou Nvotovou.


Už ste čítali?