Za lesom do galérie, alebo, Nekonečný les- výstava nekonečnej krásy

Autor: Miroslava Moncmanová | 20.7.2021 o 21:19 | Karma článku: 5,35 | Prečítané:  207x

Príroda je zdrojom energie i estetických vnemov, ktoré človeku tiež poskytuje umenie. A čo sa stane, ak sa príroda stane hlavným motívom umenia? A keď sa tomu umeniu podarí vytvoriť dokonalý les v kamenej galérii?

             Helena Tóthová je mladá slovenská výtvarníčka, ktorej nie sú cudzie žiadne umelecké techniky. Venuje sa nielen maľbe, ale aj grafike či fotografovaniu. Avšak, „moderné“ jazyky umenia, ako intermédia, či umenie sociálnych sietí, je pre jej tvorbu cudzou témou.

            Mladá talentovaná umelkyňa patrí ku generácii, ktorá prešla kultúrnym zlomov. Spomeňte si, ako sa svet zmenil na prelome storočí. Kam sa podeli pôvodne ľudské hodnoty, ako sa zmenili jeho kroky smerujúce do budúcnosti. Vedú za cieľom, ktorý však nevidí daný moment a krásu toho najkrehkejšieho ho na zemi, teda prírody. Až dnes, viac ako 20 rokov od zlomu storočí sa viac venuje otázkam ochrany prírody, pretože sme si uvedomili, že príroda je služobníčkou človeka, a ten ju veľmi „veľkoryso“ zneužíva.

Helena Tothová vo svojich dielach zachytáva prírodu v jej najzraniteľnejšej podobe.

          Umelkyňa trávila mnoho času v dialógu s prírodu, z každej svojej cesty si priniesla prírodniny, ktoré jej mali pripomínať miesta, ktoré navštívila. A tak bol kúsok prírody vždy s ňou. Túto jej zbierku, spolu s kurátorkou výstavy Ivanou Moncoľovou zakomponovali aj do súčasnej výstavy Nekonečný strom.

          Turčianska galéria v Martine prináša pre návštevníkov túto jedinečnú výstavu. Keď vchádzate do expozície ihneď pocítite pokoj, ktorý umelecké objekty vyvolávajú. Umelkyňa nevystavuje iba maľby, ale aj umelecké objekty, i objekty bežného života, ktoré sa svojim významom  stali umeleckým predmetom.

            Používa aj netradičné materiály, ktoré poukazujú  na zmenu, ktorá v tomto období nastala, a to, že nielen obraz v ráme je umeleckým dielom. Použitie prírodných materiálov v návštevníkovi zosilňuje pocit, že sa nachádza priamo v lese, teda v kráľovstve prírody, teda tam, kde je človek viac-menej bezbranný.

           Rovnako aj les je bezbranný, preto vidíme kresby zlomených konárov, častokrát nedokončených. Práve nedokončenosti niektorých diel ešte viac podnecuje fantáziu návštevníka a odhaľuje tajomstvá vzniku týchto jedinečných veľkoformátových obrazov.

            Expresívne ťahy štetca, akoby náhodne nanesené vrstvy... Avšak, každý z nich dodáva obrazu živosť a energiu, ktorá je tak inšpiratívna v prírode. Koncept výstavy je obohatený aj o prípravné kresby umelkyne. Vďaka ním sa môžeme priblížiť k samotnému procesu vzniku týchto diel.

          

Abstraktno-konkrétna, energická, no i statická, filozofická...

Výstava Heleny Tóthovej v Turčianskej galérii v Martine je miestom, kde dokážete uniknúť pred problémami dnešnej doby, ponoriť sa do ticha lasa, ktorý je vďaka obrazom večný a nekonečný.

Výstava potrvá do 30 septembra 2021.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Šéf inšpekcie: Tekutina sa v Hrone šírila ako tlaková vlna, ryby zabíjala v danom momente a mieste

Inšpekcia životného prostredia aj polícia ekologickú katastrofu riešia.

Martin Huba: Divadlo Na Korze zrušili za jednu narážku. Dnes je tu devalvácia slova

Na Detskej univerzite Komenského prednášal o kultivovanosti.


Už ste čítali?