Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

A bude ešte umenie? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Vážená pani Moncmanová,...

...v článku ste položili veľa priamych, otvorených otázok - ale o to viac poskrývaných, skôr tušených, čakajúcich na položenie.
Myslím si, že sa nemusíme obávať - tak ako tu umenie bolo a je, tak tu umenie aj ostane, bude a pribudnú ďalšie umelecké diela.
Z Vášho článku cítim, že sa akosi prednostne v texte sústreďujete hlavne na výtvarné umenie, možno aj sochárske. Ale, ako dobre vieme, máme tu ešte plné priehrštia umení: filmové, dokumentárne, literárne, máme poéziu, prózu, máme širokú škálu hudobného umenia, divadelné umenie, v neposlednom rade ľudové i naivné umenie, dokonca umenie rétorické etc., etc., etc.
Sústredím sa teda na výtvarné umenie. Stále tu je to, ktoré neustále vzniká - a bude tu to, ktoré vznikne. Problém vidím skôr v tom, ako je o výtvarnom umení, o výstavách (aj nových) ne-informovaná skutočne široká verejnosť, nie iba tí, ktorí sú s umením, galériami užšie spojení, pravidelne výstavy či ich vernisáže navštevujú a pod. Pozrime sa v tejto súvislosti na naše médiá, ich weby - ako informujú o výtvarnom umení a aktuálnom dianí v ňom? Nuž - nechcem to komentovať...
Na Slovensku je množstvo galérií, aj súkromných - a nedomnievam sa, že sú "prázdne," ako píšete. Na druhej strane, priznajme si, že chodiť do obrazární je, neviem prečo, nie tak populárne, ako, napr., chodiť do kina. Prečo? Neviem. Alibistické: 'Ja tomu umeniu, obrazom, nerozumiem' akosi neprijímam, pretože umenie okrem mnohých napĺňa aj estetické potreby ľudí a v ľuďoch vyvoláva mnohé pocity, otázky, reflexie...
Myslím si tiež, že u nás dlhodobo chýba koncepcia výchovy detí a mladých ľudí k umeniu, ku vzťahu k nemu. Ostatných tridsať rokov je v tomto smere našou národnou katastrofou - a nejde len o výtvarné umenie.
Je mi ľúto, že o mnohých úspechoch našich výtvarných umelcov sa vôbec nepíše, verejnosť sa o nich nedozvie. Napríklad ja som sa len dnes (!) dozvedel (z jednej galérie), že v januári 2019 vyšla špeciálna kniha o histórii hudobnej skupiny Jethro Tull (The Ballad Of Jethro Tull), ktorej autorom obálky a dvoch grafických listov v nej je Peter Kľúčik - náš špičkový grafik, umelec.
Čo sa mňa a tohto blogu týka - pred časom som na blogu zverejnil sériu 12 + 1 článkov o mojich obľúbených obrazoch. Seriál nemal zlú čitateľskú odozvu, čo ma teší. Ak máte záujem, nájdete ho cez vyhľadávač.
Zatiaľ toľko.
 

Vážený pán Martin,

čo sa týka veľa otázok, je to môj prvý blog, preto aj ja musím postupne vychytávať chybičky a učiť sa na nich. Okrem toho, čo sa týka umenia, áno, prevažne sa sústreďujem na výtvarné umenie, nakoľko jej mojou hlavnou špecializáciou. Avšak v budúcnosti určite pribudnú aj iné odvetvia.
Plne s Vami súhlasím, čo sa týka výchovy detí. Ja som napríklad mala šťastie a na gymnáziu, na ktorom som maturovala sa z neho dokonca dalo maturovať, ale po nás sa na to nepodujal už nik. To však záleží od nastavenia vzdelávacieho systému krajiny. Ja dlhodobo žijem v Ruskej federácii, tu je vzdelávací systém nastavený tak, že sa umeniu a návštevám galérií a múzeí zúčastňujú deti, už na základnom stupni. Taktiež majú pre ne galérie kreatívne úlohy, čo naozaj oceňujem.
Ďakujem za Vaše odporúčanie, určite sa na Vaše články kuknem :) a taktiež ďakujem za Vašu reakciu...
 


Najčítanejšie


 1. Jozef Sitko: Čo potom, keď uspejú: Fico, Kotleba, Danko a Harabin? (2.) 6 647
 2. Ján Zima: Prečo sa ľudia majú lepšie v Nórsku ako na Slovensku? Skúste voliť ako Nóri. 2 745
 3. Martin Borguľa: Zásobáreň pitnej vody v ohrození, my riešime vášne v parlamente 2 026
 4. Andrej Vágner: Rybársky zväz už rok šikanuje dôchodcu - štát sa už rok nečinne prizerá 1 696
 5. Štefan Holý: Sulík - nová verzia Jána Ľuptáka? 1 692
 6. František Ptáček: Hranatým šmejdom dochádza dych... a to je viac než dobré 1 626
 7. Pavel Weiss: Zmena volebného systému môže posilniť regióny 1 338
 8. Filip Bajtoš: Zabudlo sa... 1 233
 9. Tibor Bindas: Ľudia nebláznite, rúška vás pred koronavírusom nezachránia, zachráni vás niečo celkom iné. 1 091
 10. Janka Schweighoferová: Treba sa báť korona vírusu a rušiť dovolenky či letenky? 988

Rebríčky článkov


 1. Leonard Slivka: Víťazná bitka s efektom waterloo
 2. Roman Hutira: Spojila svety Rómov a Bratislavskú kaviareň
 3. Filip Pastorek: Sociálna poisťovňa okrádala invalidov, zasiahol Najvyšší súd
 4. Jozef Legény: Piešťanské letisko 2019 - verejné straty ( -1 175 499 EUR) pre súkromné zisky (? EUR)
 5. Michal Kováč: Kľúčové pravidlo úspechu - Prevezmite za svoj život 100% zodpovednosť !
 6. Richard Gajarský: Koltebovi agitátori?
 7. Juraj Kováč: Prečo do tretice (ne)voliť mačku vo vreci
 8. Tomáš Karľa: Boli ste na film Sviňa?
 9. Stanislav Havran: Konzervatívni ľudia, nebojme sa tých liberálnych
 10. Filip Pastorek: Najvyšší súd zasiahol proti Sociálnej poisťovni


Už ste čítali?